O czym warto pamiętać jeśli chodzi o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

EKUZ jest bezpłatnie wydawanym zaświadczeniem potwierdzającym prawo do niezbędnej opieki zdrowotnej w innych niż Polska państwach członkowskich UE/EFTA podczas tymczasowego pobytu. Jednak nie oznacza, że w każdym wypadku i każdej placówce medycznej możemy skorzystać z bezpłatnych usług.

Z jakich świadczeń możemy korzystać posiadając EKUZ, a z jakich nie?

EKUZ obowiązuje jedynie w placówkach państwowej służby zdrowia.
W placówkach prywatnych obowiązuje całkowita odpłatność. Jest to istotne gdyż w wielu kurortach turystycznych istnieją jedynie prywatne placówki zdrowotne.

EKUZ nie pokrywa kosztu transportu medycznego do Polski jak również przewozu zwłok.
Jest to istotne gdyż transport jest znaczącym kosztem, w zależności od dystansu i od charakteru transportu np. transport medyczny z asystą lekarza często sięga od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Posiadacz karty EKUZ współfinansuje świadczenia medyczne, z których korzysta na zasadach obowiązujących obywatela danego kraju. Jeśli obywatel danego kraju jest zobowiązany do ponoszenia opłat za usługi medyczne, takie same zasady będą dotyczyły obywatela polskiego z kartą EKUZ.
Z tego też powodu i abyście Państwo nie byli narażeni na dodatkowe koszty leczenia, transportu, ratownictwa zachęcamy do zakupu ubezpieczenia PODRÓŻNE

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy stron internetowych i adresy e-mail są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Linie akapity dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
to pytanie ma na celu przeciwdziałanie spamowi
Image CAPTCHA
i wprowadź go do tego pola